Product Code: 520696400507
The VWS-75-iQ is a high-capacity water softener with 75 L of resin and a flow rate of up to 5 m³/h. It ensures consistent water quality and high autonomy with volumetric regeneration and a 145 L brine tank.
-
Find out about the price
2-3 Days
Information
Available for shipping
Payment methods
By card
Cash on delivery
Description
The VWS-75-iQ is a high-capacity water softener, designed for large homes or commercial applications.
It features 75 liters of resin, a flow rate of up to 5 m³/h, and a regeneration capacity of 210 d°×m³, offering increased autonomy and consistent water quality.
The Valve 255 EASY iQ head, volumetric regeneration, and large 145-liter brine tank make it an ideal choice for demanding installations.
Specifications
| Weight | 90.00kg |
| Regeneration Function | Volumetric |
| Sewer Connection | 1/2" BSPT Female |
| Electric Power Supply & Operating Voltage | 220 V AC / 50 Hz & 12 V AC |
| Mixing System (By-pass) | Available |
| Operating Pressure PSI (bar) | 2 – 5 bar |
| Maximum Pressure Drop | 1 |
| Water Temperature | 4 – 45 °C |
| Container Dimensions (D x H) | 33.5 × 140 |
| Quantity of Resin (L) | 75 |
| Continuous Flow Rate (m³/h) | 3 |
| Maximum (Peak) Flow Rate (m³/h) | 5 |
| Regeneration Capacity (d° × m³) | 210 |
| Average Consumption | 9 |
| Head Type | Valve 255 EASY iQ |
| Brine Tank Volume | 145 L |
| Brine Tank Dimensions (Ø × H) | 51.6 × 95 |
| Inlet/Outlet Hydraulic Connection | 1'' BSPT female |

