Product Code: 520696408064
The I:Q A 04 Under with UF 0.1 μm is a 4-stage under sink water filter that connects directly to your water supply beneath the kitchen sink!
-
179.90€
In Stock
Information
Available for shipping
Payment methods
By card
Cash on delivery
Description
The I:Q A 04 Under with UF 0.1 μm under sink water filter is the most complete under sink filtration solution in the I:Q Series by Veluda Water Filters, designed to deliver maximum water purity and top-level safety. Equipped with four filtration stages and the revolutionary Quick Filters technology, filter replacement is quick and easy, continuously providing safe and healthy water for your home or office.
Advantages
- 4-stage filtration: PP 5 μm for sediment & rust, 2x Carbon Block for chlorine, odors & chemicals, UF 0.01 μm for microorganisms & bacteria.
- Easy installation: Choose the installation kit for direct connection to a kitchen faucet or a separate tap.
- Durable construction: Polypropylene (PP), metal bracket, and double O-ring sealing.
- Easy maintenance: Filter replacement every 12 months with Quick Filters technology.
Enjoy perfectly clean and safe water every day — upgrade your tap today with the I:Q A 04 Under with UF 0.1 μm!
Specifications
| Dimensions (L x W x H) | 37 x 11.5 x 37.8 cm |
| Maximum Flow | 3.5 L/min |
| Pressure | 5 bar |
| Temperature | 4 - 45°C |
| Anti-fouling filter | 1st I:QA PP 5 μm - 2nd I:Q A Carbon Block (x2), 3ο I:Q 11" I-Type UF 0.1 μm |
| Base | Metallic |
| Shell | PP Polypropylene with double sealing rubber (o-ring) |
| In-Out | 1/4’’ female |
| Installation kit | Does not contain |
| Code Installation kit | 520696400131 |
| Service Life | 12 months |
| Product Dimensions (L x W x H) | 34.6 x 10.6 x 37.3 cm |
| Weight | 3.9 kg |
VLOG: Detailed presentation
Veluda I:Q A 04 Under with UF 0.1 μm Under Sink Water Filter
the top undercounter water filter from Veluda Water Filters' innovative I:Q series
INSTALLATION: Detailed presentation
Veluda I:Q A 04 Under with UF 0.1 μm Under Sink Water Filter
Filter Replacement – Step-by-Step Maintenance Guide
MAINTENANCE: Detailed presentation
Veluda I:Q A 04 Under with UF 0.1 μm Under Sink Water Filter
Connection – Step by Step Detailed Guide







