Product Code: 520696400235
Valve 255 EASY IQ Volumetric Pentair softener head for effective water hardness control. Ideal for domestic, professional & industrial use. Regeneration programming: timed & volumetric.
-
580.00€
In Stock
Information
Available for shipping
Payment methods
By card
Cash on delivery
Description
The Valve 255 EASY IQ Volumetric Pentair is a key component of any water treatment system, ensuring efficient management of water hardness. Suitable for residential, commercial, and industrial applications, it performs all resin maintenance, rinsing, and regeneration functions with accuracy and reliability.
The VALVE supports two types of regeneration programming:
- Time-controlled: Regeneration starts at a scheduled time, allowing daily or interval-based programming.
- Volumetric: Regeneration is activated according to real water consumption, optimizing performance and economy.
The Valve 255 EASY IQ Volumetric Pentair provides reliable water management for residential and small commercial systems. Made from Glass-filled Noryl® (NSF certified), it guarantees durability and long-term efficiency. Suitable for tanks up to 13" and resin capacity of 5–75 L.
-
Included Accessories: European transformer, user manual, air check kit, 1/4" elbow for air check kit, 1/2" drain elbow.
-
Not Included: Connectors between twin valves and bypass.
Head material certifications: WQA Gold Seal Certified to ORD 0902, NSF/ANSI 44, CE, ACS.
Specifications
| Input Power Supply | 220-240V AC 50/60 Hz |
| Output Power Supply | 12V AC 650mA |
| Operating Flow Rate | 3.52m³/hour (1bar drop) |
| Programmable | Volumetric |
| Operating Pressure PSI (bar) | 1.4 -8.4 bar |
| Backwash | 1.36 m³/hour (1.72 bar pressure drop) |
| Cv | 3.99 |
| Operating Temperature | 2 - 38°C |
| Inlet-Outlet Connection | 1"BSPT Female (with female manifold kit, not included) |
| Head Type | Volumetric |
| Head Material | Noryl ® glass-reinforced - NSF certified |
| Resin Volume Range | 5-75 L |
| Drain Line Connection | 1/2"(manifold kit dependent) |
| Salt Line Connection | 1/4" NPT with integrated air check valve. |
| Distribution Valve Pilot | 1.05" |
| Length of the Distribution Pipe Above the Tank | +29 cm |
| Dimensions (L x W x H) | 37.9 x 38.1 x 21.1 cm (twin x 2) |
| Weight | 1.8 kg (twin 3.7kg) |
| Maximum Operating Output | 3.52 m³/h (at 1 bar pressure drop) |

