Product Code: 520696400526
Valve 278 EASY IQ Volumetric Pentair softener head with volumetric programming for domestic & professional use. Glass-filled Noryl® construction. For tanks up to 21". NSF/ANSI 44, WQA Gold Seal certifications.
-
760.00€
In Stock
Information
Available for shipping
Payment methods
By card
Cash on delivery
Description
The Valve 278 EASY IQ Volumetric Pentair softener VALVE is a key component of any water purification system, ensuring effective management of water hardness. Suitable for residential and small commercial systems, it performs all maintenance, rinsing, and resin regeneration functions with accuracy and reliability.
The VALVE supports volumetric regeneration programming:
- Regeneration is activated based on actual water consumption, monitoring the treated water volume for optimal performance and cost savings.
Constructed from Glass-filled Noryl® (NSF listed), it offers reliability, durability, and high performance. Suitable for tanks up to 21" and resin capacity of 45–225 L, with certifications including WQA Gold Seal, NSF/ANSI 44, CE, and ACS.
-
Included: European transformer, user manual, 3/8" brine elbow, 3/4" drain elbow.
Not Included: connections between twin valves and bypass
Specifications
| Input Power Supply | 220-240V AC 50/60 Hz |
| Output Power Supply | 12V AC 650mA |
| Operating Pressure PSI (bar) | 1.38-8.27 bar |
| Backwash | 4.54 m³/h (at 1.72 bar pressure drop) |
| Cv | 5.6 |
| Operating Temperature | 2 - 38°C |
| Inlet-Outlet Connection | 1 ³/₄" -12 UNC – Male 2A (1 1/4" male with manifold kit, not included) |
| Head Type | Volumetric |
| Head Material | Glass-reinforced Noryl® – NSF certified. |
| Tank | up to 21'' diameter |
| Tank Connection | 2 1/2" NPSM |
| Resin Volume Range | 45-225 L |
| Drain Line Connection | 3/4" NPT Male |
| Salt Line Connection | 3/8" NPT Male |
| Distribution Valve Pilot | 1.05" |
| Length of the Distribution Pipe Above the Tank | +13 cm |
| Dimensions (L x W x H) | 37.9 x 38.1 x 21.1cm (twin x 2) |
| Weight | 2.42 kg (twin 4.9 kg) |
| Maximum Operating Output | 5.12 m³/h (at 1 bar pressure drop) |

