Product Code: 520696408100
Replacement reverse osmosis filter for I:Q RO FR – Midea. Effectively removes salts, heavy metals, and microorganisms, ensuring clean and safe drinking water.
-
Find out about the price
In Stock
Information
Available for shipping
Payment methods
By card
Cash on delivery
Description
Replacement Filter for I:Q RO FR Reverse Osmosis System – Midea
Replacement filter suitable for the I:Q RO FR reverse osmosis system by Midea.
- Improves water quality
- Removes salts, heavy metals, and microorganisms
- Ensures clean and safe drinking water
- Fully compatible with Midea systems for reliable and trouble-free operation
Specifications
| Weight | 9.20kg |
| Dimensions (L x W x H) | 40.2 x 15.2 x 30.4 cm |
| Pressure | 5 bar (72.519 psi) |
| Temperature | 4 - 45°C |
| Filter Material | PP Sediment Filter, Carbon Fiber, Reverse Osmosis (RO), Carbon Block , Plastic |
| Service Life | 4000 L/ 1 year |
| Pore Size (Nominal) | 0.001 μm |
| Water Flow | 1.7 L / min |

