Product Code: 520696408001
Veluda Water Filters reverse osmosis (R.O.) systems are equipped with membranes that allow the removal of up to 99.8% of salts, producing water free of chlorine, chemicals, bacteria, viruses and pyrogens.
-
230,00€
In Stock
Information
Available for shipping
Payment methods
By card
Cash on delivery
Description
The Veluda I:Q RO 10 - Reverse Osmosis system with an 11 L tank solves the problem of contaminated and unsuitable tap water, bringing the most advanced filtration technology right into your kitchen—ideal for drinking, cooking, and cleaning food.
Advantages:
- Reverse osmosis technology to remove chlorine, chemical contaminants, heavy metals, bacteria, and organic compounds
- High-quality construction with a PP housing, double O-ring, and metal base for zero leaks
- Complete installation kit and easy filter replacement every 10,000 liters or once a year
Make your home’s water clean and healthy today.
Specifications
| Dimensions (L x W x H) | 24 x 20 x 42 cm |
| Base | Metal |
| Installation kit | Includes an RO kit with a faucet and a pressure reducer |
| Processing Stages | 5 |
| Pump | 75 GPD |
| Filter Life | 6-12 months |
| Housing | PP Polypropylene with double O-ring |
| Maximum Daily Flow Rate | 60 L/day |
| Maximum Inlet Pressure | 5 bar |
| Maximum Hourly Flow Rate | 12 L/hour |
| Transformer | 24 VDC - 1.2 Amp |
| Maximum Operating Time | 5 hours |
| Solenoid Valve | 24 VDC |
| Operating Temperature | 4-45°C |
| Waste Flow Restrictor | 400 cc |
| Net Rejection Ratio | 1:3 |
| Operating Voltage (Volt) | 24 VDC |
| Links and Accessories | Quick-connect fittings, low-pressure switch, high-pressure switch, check valve, pressure gauge, manual membrane flush, TDS meter |
| Weight | 8.6 kg |
VLOG: Detailed presentation
Veluda I:Q RO 10 - Reverse Osmosis System with 11 L Tank
Veluda Water Filters reverse osmosis (R.O.) systems are equipped with membranes that allow the removal of up to 99.8% of salts, producing water free of chlorine, chemicals, bacteria, viruses and pyrogens.




-205x205.jpg)




