Product Code: 520696400515
V.MF-14 ACE iQ – Water filter for scale removal and turbidity reduction, featuring multi-layer filtration down to 10 μm, ideal for medium consumption installations.
-
Find out about the price
2-3 Days
Information
Available for shipping
Payment methods
By card
Cash on delivery
Description
The V.MF-14 ACE iQ model is specially designed for salt removal and the effective reduction of water turbidity. With its unique multilayer filtration structure, it retains organic compounds and suspended particles up to 10 μm, significantly improving water quality for both domestic and professional use.
The integrated PENTAIR 263/742F head and the 3-cycle timer programming ensure high performance and automated operation, with low energy consumption.
Note:
The maximum flow rate has been defined in order to maintain the required operating speed, regardless of inlet pressure. The data refer to water with turbidity <10 mg/l SiO₂. The flow values are calculated with supply water TDS 500 ppm and a temperature of 20°C.
Specifications
| Control Valve | 263/742F PENTAIR |
| Programming | Programmed on a timer base for 3-cycle operation |
| Minimum Flow Rate | Iron in water is greater than 1 mg/L |
| Maximum Flow Rate | Iron in water does not exceed 0.5 mg/L |
| Maximum Pressure Drop | 0.7 bar |
| Maximum Power Consumption | 5W |
| Inlet-Outlet Connection | 1" BSPT Male |
| Product Dimensions (Ø x H) | 400 x 1900 mm |
| Sewage Flow Rate | 3.4 m³/hour |
| Send | Systems are shipped unassembled. |
| Head Material | Thermoplastic with glass lining |
| Tank Material | Pressure vessel made of synthetic fiberglass material with wound fibers |
| Filtration Rating | <= 10 μm |
| Electrical Power Requirements | 220 VAC/50Hz |
| Controller Operating Voltage | 12 VAC (transformer included) |
| Water Pressure Range | 2-5 bar |
| Water Temperature Range | 5 - 45°C |
| Average Flow Rate | Iron in water does not exceed 1 mg/L |

