Product Code: 520696400524
Pentair TWIN 278/764 CV softener valve for home & industrial use. Time & volume regeneration, durable Noryl® construction.
-
Find out about the price
2-3 Days
Information
Available for shipping
Payment methods
By card
Cash on delivery
Description
The TWIN 278/764 CV Pentair softener VALVE is a central component of any water treatment system, ensuring effective management of water hardness. Ideal for residential, commercial, and industrial applications, it accurately and reliably performs all maintenance, rinsing, and resin regeneration functions.
The VALVE supports two types of regeneration programming:
- Time-controlled: Regeneration starts at a scheduled time, allowing flexible programming per day or at set intervals.
- Volumetric: Regeneration is activated based on actual water consumption, monitoring the volume of treated water for optimal performance and efficiency.
The VALVE delivers continuous and reliable operation even for larger water systems. Constructed from Glass-filled Noryl® (NSF listed), it ensures durability and long-lasting performance. Suitable for tanks up to 21" and resin capacity of 45–225 L.
-
Included: European transformer, user manual, Drain elbow 3/4"
-
Not Included: connections between twin valves and bypass
Specifications
| Input Power Supply | 220-240V AC 50/60 Hz |
| Output Power Supply | 12V AC 650mA |
| Operating Flow Rate | 5.12m³/hour (1bar drop) |
| Programmable | Volumetric |
| Operating Pressure PSI (bar) | 1.38 - 8.27 bar |
| Backwash | 4.54 m³/h (1.72 bar pressure drop) |
| Cv | 5.6 |
| Operating Temperature | 2 - 38°C |
| Inlet-Outlet Connection | 1 1/4" male with Manifold kit, not included |
| Head Type | Volumetric |
| Head Material | Polished Noryl® – NSF-approved material |
| Tank | up to 21'' diameter |
| Tank Connection | 2 1/2" NSPM |
| Drain Line Connection | 3/4" NPT male |
| Distribution Valve Pilot | 1.05" |
| Length of the Distribution Pipe Above the Tank | +13 cm |
| Dimensions (L x W x H) | 37.8 x 17.4 x 21. cm |
| Weight | 2.42 kg |
| Maximum Operating Output | 5.12 m³/hour (@ 1 bar pressure drop) |

