Product Code: 520696400517
V.AC-12 ACE – Automatic activated carbon filter for removing chlorine, organic compounds, and odors, ensuring clean and safe water for residential & commercial use.
-
Find out about the price
2-3 Days
Information
Available for shipping
Payment methods
By card
Cash on delivery
Description
The V.AC-12 ACE is an automatic activated carbon filter designed to remove chlorine, organic compounds, and unwanted odors from water. It keeps the carbon in optimal condition when the chlorine concentration does not exceed 3–4 mg/L, ensuring safe and clean water for both residential and commercial use.
The PENTAIR 263/742F head and the 3-cycle timer programming provide reliable, automated operation. Periodic flushing with chlorinated water every 1–2 days is recommended for maximum efficiency.
Note: The maximum flow rate has been defined to maintain the required operating velocity, regardless of inlet pressure. The data refers to water with turbidity <10 mg/L SiO₂. Flow values are calculated based on feed water with TDS 500 ppm and a temperature of 20°C.
Specifications
| Dimensions (L x W x H) | 40 x 146 cm |
| Control Valve | Valve 263/742F EASY IQ Filter Pentair |
| Programming | Timer-based programming for 3-cycle operation |
| Minimum Flow Rate | 0.7 m³/hour |
| Maximum Flow Rate | 1.4 m³/hour |
| Maximum Pressure Drop | 0.7 bar |
| Maximum Power Consumption | 5W |
| Valve Material | Thermoplastic with glass lining |
| Inlet-Outlet Connection | 1" BSPT Male |
| Product Dimensions (Ø x H) | 400 x 1460 mm |
| Sewage Flow Rate | 2.6 m³/hour |
| Send | Systems are shipped unassembled. |
| Tank Material | Pressure vessel made of fiberglass composite with threaded fibers |
| Electrical Power Requirements | 220 VAC/50Hz |
| Controller Operating Voltage | 12 VAC (transformer included) |
| Water Pressure Range | 2-6 bar |
| Water Temperature Range | 5- 38°C |

